ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu gün, Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım. Atatürk’ün 100. doğum yılı olan 1981 tarihinden be­ri kutlanmakta olan “Öğretmenler Günü” .

Eğitim milletlerin bağımsız yaşayabilmeleri, kalkınıp güçlenmeleri bakımından hayatî önem taşır. Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir.
Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

Atatürk’e göre, “en önemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir”. Çünkü “eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terkeder”.

Ancak ne yazık ki, AKP iktidarı tarafından eğitimin temel değerleriyle bilinçli ve planlı olarak oynanarak ülkemiz bir bütün olarak dinselleştirilmeye zorlanmış. Bu amaca uygun olarak da ciddi sayıda öğretmeni açıkta bırakan öğretmen ataması sınırlamasına karşın, din bilgisi öğretmeni  kadrosunun binlerle açılmış ve bunların büyük çoğunluğu da okul idari kadrolarına yerleştirilmiştir.

Her yıl 24 Kasımda günlerini kutladığımız eğitimin en önemli ve etkili unsuru olan öğretmenler; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinmiş, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayanlardır. Bu günün amacı da öğretmenin toplumdaki yeri ve rolünün önem ve değeri anlatmak, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni meslek gurupları içinde olması gereken yere oturtmaktır.

Bu ülkenin, cehaleti ve bağnazlığı yok etme çabasında, bugün dünden daha fazla Mum gibi erirken aydınlatan vefakâr ve cefakâr öğretmenlerin yayacağı bilim ışığına ihtiyacı var. Gelecek sizlere emanet. GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

TEMEL KIRAL

CHP KOZLU İLÇE BAŞKANI

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*